top of page

הרצאות ומסעות כורסא

מונגוליה
לשרוד בארץ הנוודים

לפני מספר שנים יצאה קבוצת צלמים להרפתקה בארץ בראשית...

מסע מצולם בן 800 שנה, מימי האימפריה המונגולית של ג'ינגיס חאן ועד ימינו: על טבע פראי, אקלים קיצוני ותרבות ייחודית המשלבת את הבודהיזם הלמאי עם השמאניזם העתיק.

נצפה בציד בעזרת עיטים, נכיר את היאקים, נתוודע לסוסים נדירים, נפגוש גמלים בוכיים, נאזין למוסיקה והשירה המונגולית הייחודיים ונשתתף בפסטיבל הנאדאם הפרוע.

וגם: סוד הצלחתה של האימפריה המונגולית לפני 800 שנה מול המאבק להישרדות של התרבות הנוודית האחרונה של ימינו.

 

 
חידת השומרונים
מסע אחורה בזמן - הפולחנים

בעזרת צילומים מרגשים של טקסים ופולחנים עתיקי יומין, ועם סיפורים "מבפנים", נכיר את תולדות קהילת השומרונים, בת פחות מ-800 הנפש, שעמדה על סף הכחדה, ועדיין נאבקת באיומים הרבים על זהותה והמשך קיומה גם במאה ה-21. נספר על עיקרי האמונה ומנהגי השומרונים לאורך השנים ובימינו, ונביא תיעוד מרתק של חגי השומרונים (זבח הפסח, העליה לרגל להרגריזים בשלושת הרגלים, סוכות, יום הכיפורים ועוד ), המלמדים על הדרך בה  נהגו אבותינו בתקופת המקדש.

 

הרצאת השומרונים
 
קובה - רוחות של שינוי בארץ הסלסה, הסיגר והרום

תולדותיה של אחת המדינות המפתיעות, צבעוניות ומרתקות שיש, העומדת בפני שינוי ואולי יציאה מקיפאון בן עשרות שנים. החל מסיפור גילוי האי בידי קולומבוס. ימי הכיבוש הספרדי האכזר ויצירת תרבות חדשה שממזגת בן האדונים הספרדים, העבדים האפריקאים והאינידאנים מהקאריביים. ההיסטוריה של המאבק הקשה בפיראים, הלא הם שודד הקאריביים. מלחמת העצמאות - השחרור מעול ספרד והנפילה לתקופת הניצול האמריקאי והרודן באטיסטה. היווצרות המוסיקה הכל ייחודית לקובה: הסון, הסאלסה, הממבו והרומבה. סיפורם של גיבורי המהפיכה: האחים קאסטרו, צ'ה גווארה ואחרים, שנצחו במלחמת הגרילה המצליחה אי פעם. 

מסע אל בטן האמונה
הפסטיבלים האקזוטיים של הודו

 תיעוד מולטימדיה מצולם ומרהיב וסיפורים מרתקים על המסורות והפולחנים בפסטיבלי הקומבמלה וההולי, מהחשובים בתרבות ההינדית. דרך סיפור הפסטיבלים ומקורם, ניגע ברבדים השונים של התרבות והדת ההינדית, הלא היא ערש הבודהיזם. נבחן את התפיסות הפילוסופיות של גלגול נשמות וקארמה, וננסה למצוא קיצורי דרך לנירוונה. דרך סיפור הקומבמלה נשמע על נזירים עירומים, נדרים  משונים, פולחני מוות, מיתולוגיות האלים, וטבילות טהרה במי שלגים. נצטרף אל מליוני החוגגים את חג ההולי הפרוע בו מתיזים ההודים זה על זה מים ואבקות צבע עד לא ידע, והשיא: קפיצה ללהבות אש ענקיות.

 
חידת השומרונים
מסע אחורה בזמן - המקורות
הרצאת השומרונים

הצצה אינטימית ומרתקת לקהילה הקטנה העתיקה בעולם, לתפיסתם שריד לעשרת השבטים, המקדשת את תורת ישראל והר גריזים שבשומרון, ומשמרת את המנהגים והמסורות של עם ישראל מלפני 3,650 שנה. תוך בחינה והצלבה של מקורות תנכיים והיסטוריים, מסורות שומרוניות ויהודיות עתיקות וממצאים ארכיאולוגיים מרתקים, נחשוף אט אט תעלומה בת אלפי השנים: מוצא השומרונים והרקע לפילוג בין היהודים לשומרונים.

 
אתיופיה הפראית - מסע בעקבות השבטים האבודים של עמק האומו
הרצאת השומרונים

עמק נהר האומו, האזור הנידח ביותר באתיופיה, מהווה פסיפס ססגוני של שבטים פראיים ומרתקים, אשר רק לאחרונה נחשפים לעולם... נשמע את סיפורם של כמה מהשבטים המוזרים ביותר: המורסי הנוודים רועי הבקר הלוחמנים, הקארה הדייגים האמיצים, ההאמר והבאנה עם מסורת הקפיצה מעל שוורים, ואף נכיר את מסורת המינגי של אמונה בקיום קללה איומה המאיימת על השרדותם של השבטים. והכל בשילוב צילומים וסרטונים של טקסים מרהיבים, עם סיפורים אותנטיים על המארג האנושי הייחודי המתקיים מאות שנים באזור מופלא זה.

bottom of page